Fredag den 6 februari

Hejsan

Den här veckan har Anton har lärt sig att mört lever i bräckt vatten. Fabian har lärt sig använda division i problemlösning. Ida har lärt sig att mörten har röda ögon. Karolina har lärt sig hur man gör en smörkniv i träslöjden. Jag fick såga ut den med maskin. Meryam har lärt sig att göra en tärning i träslöjden. Jag har fått såga ut för hand. Mikaela har lärt sig att sy en grytlapp på symaskinen i slöjden. Lhea har lärt sig att sy på symaskinen. Först  utan tråd i papper och sedan med tråd i papper utan att sy sig i fingret. Safio har lärt sig vad fiskens olika delar heter tex bukfena, gälar osv…

Vi som bloggat är alla i klassen.

En reaktion på “Fredag den 6 februari

  1. Jättekul att se vad ni lärt er, men vill ha fler blogginlägg och flera bilder på vad ni gör! De kommer ju så sällan numer! Mvh Marina (Antons mamma)

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *


9 − 2 =

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>