Fredag den 17 april

DSCF0648[1]DSCF0661[1]DSCF0643[1] DSCF0638[1]DSCF0652[1] DSCF0660[1]

 

Hej!

På måndagen läste jag, Det svarta hålet. Och vi läste i engelska boken. Och vi läste A picnic by the river. Vi hade även teknik. Och skrev en pp= pedagogisk planering. Uppgiften var att bygga ett så högt, stabilt torn av papper. Mikaela och Fabian lyckades få det ganska stabilt. Det var kul men svårt. På tisdagen fick vi besök av en författare som heter Pernilla Gesén. Det är hon som har skrivit Alva böckerna. Hon var här för att vi skulle få veta hur en författare tänker när dom skriver en bok. Vi lärde oss att man får inspiration genom att läsa andras böcker. Och man kan och får knycka ideér från verkligheten. Så vi i klassen ska skriva en bok som sedan ska tryckas upp. På onsdagen hade vi trä och syslöjd. På Torsdag hade vi teknik igen då skulle vi bygga en bro av papper. Den skulle hålla för en sax. På fredagen hade vi elevens val. Då hade alla valt cabare. På idrotten hade vi teori och fick göra olika uppgifter. Dom som har bloggat är Mikaela och Lhea

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *


6 − 2 =

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>