Fredag den 8/5 2015

 

Hej!

På måndagen var vi lediga. Sen på tisdagen på matten jobbade vi med algebra. Det är att man kan sätta dit bokstäver och så ska man lista ut vilket tal det är. Jag lärde mig att om det är a + a så måste det vara lika på a, tex 5 under båda a. På svenskan fortsatte vi att skriva våran bok. På onsdagen hade vi trä och syslöjd. Jag gjorde en kudde, det är två ugglor på och ett rosa tyg. Igår hade vi musik. Först sjöng vi några sånger vi sjöng nu grönskar det, halleluja, ingen klocka ringer mer och sommarlov. Sen körde vi idol. Efter musiken jobbade vi med matte. Idag hade vi elevensval. Det är sista gången att öva för dom som har cabare. På onsdag är det då vi har uppvisning för dom som har cabare. Till lunch blev det köttfärssoppa. Efter lunchen hade vi uteidrott. Vi stötte kula och sprang. Nu jobbar vi med svenska. Den som bloggat är Lhea. Ha en trevlig helg.DSCF0715[1]DSCF0717[1]DSCF0720[1]

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *


+ 4 = 13

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>